MARKAHİKAYESİ

Lunor dünyaca ünlü isimlerin tercih ettiği Alman markası olarak, dünya literatüründe önemli bir yere sahiptir. Lunor kelime anlamı ise Fransızcada Altın Gözlük anlamına gelen Lunette D’or kelimelerinden esinlenerek oluşturulmuştur.
Serüvenlerine ilk el yapımı altın gözlük yaparak başlamaları sebebi ile bu ismi tercih etmişlerdir.

Aynı zamanda ürettikleri her bir gözlüğe 200 aşamalı ve kapsamlı bir proses uygulayarak, aynı bir altın gözlük üretirmiş gibi yaklaştıkları için LUNOR ismini tercih etmişlerdir.

FELSEFEMİZHiçbir seri üretim parçası kullanmadan
üretim yapılmaktadır.

Firmanın ilk sahibi Gernoth Linder dünyaca ünlü bir koleksiyoner ve aynı zamanda el yapımı gözlük konusunda master ünvanını almış bir zanaatkardır. Firmayı kurarken de yerleştirdiği felsefe, bugün günümüzde de aynen benimsenmektedir. Şirketin felsefesi, eski gözlükler çok iyi ve dayanıklı iken, zaman içinde seri üretim mantığı ile ve karlılık politikaları gereği, malzeme ve işçilikten fedakarlık ederek, yapılan seri üretimler, eski gözlükler gibi değildir. Bu anlamda da LUNOR tüm ürünleri üretirken tamamen el yapımı ve hiçbir seri üretim parçası kullanmadan üretim yapmaktadır. (Vida dahil)
Dünya optik sektöründe literatüre geçmiş LUNOR asetat kalitesi ve kusursuz işçiliği ile Premium segment'de konumlanan LUNOR, handmade Germany ve handmade Japan olarak üretimini devam ettirmektedir.Alman markası olan LUNOR, tüm üretim disiplinini de Alman ekolünden almaktadır.

Firma seri üretim parçası kullanmadığı için her bir model için, tüm parça ve aparatları özel olarak ve en az 2 yıllık bir arge çalışması olmadan üretmemektedir. Bu anlamda kendi hammadde içeriklerini de yapan firma, asetatlarını kendi üretmektedir. Doğal selülöz asetat malzeme kullanarak yapılan asetatların içeriğinde %80 üzerinde doğal pamuk ve ağaç lifleri mevcuttur. Her bir doğal selülöz asetat malzemenin içeriğinde bir pamuk oranı vardır, aynı giydiğimiz kıyafetlerde olduğu gibi, lakin Lunor asetat kavramı da tam olarak bu noktadan doğmaktadır.
Dünyada ender karşılaşabilecek bir asetat kalitesi ve pamuk yoğunluğu ile, kumaş kalitesi denilen, yıllarca süren parlaklık ve doku hissedilebilir kaliteyi yansıtmaktadır. Ayrıca 2-3 aylık bir kullanımdan sonra, kişinin vücut ısısı ile beraber aynı bir ayakkabı gibi, çerçevenin yüzün şeklini alması sağlanır. Bunun sebebi ise yoğun kullanılan pamuk oranı ve ağaç lifleri sayesindedir.
Lunor’un altın kuralları adı altında bir manifetosu vardır. Bu manifestoya göre el yapımı altın gözlük yapmak, hassas dengeleri gözeterek işçilik ve proses uygulamaktan geçmektedir. Lunor gözlükleri de aynı bir altın gözlük gibi, tüm ürünler üretilirken, altın gözlük muamelesi yapılarak yaklaşık 200 aşamalı tavizsiz bir method günlerce uygulanarak bir gözlük üretilmektedir.
Bir asetat gözlük’ün ön kasa ağırlığı ile iki kol ağırlığı hassas terazide eşit ağırlıkta yapılması istenir. Bu aerodinamik yapı için çok önemli bir detaydır. Bu kusursuz denge sayesinde, asetat gözlüklerde yaşanabilen yüzden düşme, öne kayma gibi problemler minimize edilir. Bu aerodinamik yapıyı bozmamak için kesinlikle yaylı sistemlerden oluşan menteşeler kullanılmaz. Tüm menteşe sistemleri çift perçinli yapılarak, hem aerodinamik yapı korunur, hem de yıllara meydan okuyan, nesilden nesile aktarılabilecek dayanıklılığa sahip gözlükler doğmuştur.
Lunor’un simgesi haline gelmiş, alman çeliğinden üretilmiş çift perçinli menteşe sistemleri sayesinde, gözlük kollarının açılıp, kapanma esnasında asetatın birbirine değmemesi esas alınır. Çünkü sürekli iki asetatın birbirine değmesi, yıllar içinde yıpranma ile beraber, gözlüğün ömrünü azaltan bir detaydır ve Lunor’un asla tercih etmeyeceği bir detaydır.
Lunor, detaylar ile çok yakından ilgilenen ve kalitenin detaylarda gizlenebildiğini düşünen bir felsefesi vardır. Her bir asetat Lunor gözlüğün saplarında C işaretine benzer işaretler bulunmaktadır. Bu işaretler, sürtünme ile beraber yüzdeki duruşa katkı sağlayan ufak bir detaydır ve kullanıcı konforu için mükemmel şekilde tasarlanmıştır.

A5 SERİSİ

A5 serisi; İnce çizgilerden oluşturulmuş ve görece daha küçük ekartmanların tercih edildiği, kavisli menteşe sistemleri ile yüze daha iyi oturması hedeflenmiş koleksiyon bütününe A5 serisi denilmektedir.

A6 SERİSİ

A6 Serisi; Aynı zamanda spor seri diye de geçen bu serinin özellikle çerçeve kol kısımları kalın asetat ile yapılmıştır ve yüzü kavraması yanlardan kavis verilerek yapılmıştır. Özellikle saplardaki C işaretlerinin fonksiyonelliği çok daha fazla ön plana çıkmaktadır. A5 serisi; İnce çizgilerden oluşturulmuş ve görece daha küçük ekartmanların tercih edildiği, kavisli menteşe sistemleri ile yüze daha iyi oturması hedeflenmiş koleksiyon bütününe A5 serisi denilmektedir.

A11 SERİSİ

A11 serisi; İnce asetat ile büyük lens (Cam kısmı) kullanmayı sevenler için geliştirilmiş bu seride, pudra renk dediğimiz ve sadece bu seriye özel renk seçenekleri ortaya konmaktadır.

A12 SERİSİ

A12 serisi; Tamamen Retro çizgiler hedeflenerek hazırlanmış bu serinin bir amacı da, küçük ön kasaları, daha büyük yüzler ile buluşturabilmek adına, kavisli kollar tercih edilmiştir.

M5 SERİSİ

M5 Serisi; Alman çeliğinden tasarlanmış ve tam anlamıyla Vintage çizgiler barındıran bu seride, hem V köprü hem de burunluk pedleri beraber kullanılmıştır. Aynı zamanda yakın gözlüğü olarak da tercih edilebilir sap sistemleri mevcuttur.

M9 SERİSİ

M9 serisi; Saf titanyum olarak yapılmış bu seri Japonya üretimi olup, içeriğindeki titanyum alaşım oranı ciddi oranda yüksek tutularak, malzeme kalitesinden kaynaklı, yıllar geçse de süren göz alıcı parlaklığı mevcuttur.

M10 SERİSİ

M10 serisi; Japon üretimi olan bu seride, ön kasa da titanyum renklendirildikten sonra, ısıl yöntemi ile renk sabitlemesi yapılmakta, bu da süreç içinde ön kasa da meydana gelebilecek renk veya kaplama atma problemlerinin en asgari seviye oluşmasına sebep veren, nadir rastlanan bir el işçiliği yöntemi kullanılmaktadır.

M11 SERİSİ

M11 serisi; Asetat ile titanyumu müthiş derecede hafif olarak harmanlayan bu seri, kusursuzluğun göstergesi olarak koleksiyonda yerini almaktadır.

COMBI IIA SERİSİ

Combi IIA serisi; Asetat ile titanyumu spor bir tarz içinde harmanlayan Japon üretimi olan bir seridir.

BİZİ TAKİP EDİN